Çocuklarda Gece Altını Islatmanın Nedenleri Nelerdir?

0
635
çocuklarda yatak ıslatmanın nedenleri

Çocuklarda gece altını ıslatma, çocuğun uyurken farkına varmadan idrarını yapmasıdır. Bu durum özellikle annelerin endişe duyduğu konular arasında yer almaktadır. Peki çocuklarda yatak ıslatmanın nedenleri nelerdir? Gece altına kaçırma neden olur? Biraz yakından bakalım…

Çocukların mesane kapasitesi yaşla birlikte artmaktadır. Çocuklar, 2 ile 4 yaşları arasında tuvalet eğitiminin de verilmesiyle tuvaletlerini tutmayı başarabilirler ve bu becerileri her geçen gün artar. Çocuklarda gece altını ıslatmanın en önemli sebebi çocukların mesanesindeki bu gelişimin gecikmesidir. Dolayısıyla çocuk büyüdükçe gece altına kaçırma sıklığı da gitgide azalır. Altı yaşına gelindiğinde çocuklarda gece işeme oranı %10’a kadar geriler. Daha büyük yaşlarda altını ıslatma sorunu devam ettiği takdirde hekime başvurulması gerekir.

Gece Alt Islatma Türleri

Çocuklarda gece işemesi erkek çocuklarda daha çok görülmektedir. Tıp dilinde ‘enurezis’,  halk dilinde ise ‘yatak ıslatma’ veya ‘alt ıslatma’ olarak bilinen bu problemin tıbbi bir sorun mu yoksa psikolojik kaynaklı mı olduğunu tespit etmek gerekir. Çok sık karşılaşılan bir rahatsızlık olan çocuklarda alt ıslatma iki kategoride ele alınmaktadır:

  • Birincil (primer) tip altını ıslatma: Altını ıslatan çocukların büyük bir kısmı bu gruba girer. Bu tipte, çocuk sürekli olarak altına kaçırır.
  • İkincil (sekonder) tip altını ıslatma: Bu durumda da çocuk altı ay altına kaçırmadan durduktan sonra problem tekrar yaşanmaya başlar.

Çocuklarda gece altına kaçırma nedenleri fizyolojik ya da psikolojik olabilir. 5-6 yaşını aşmış ancak hâlâ alt ıslatma sorunu yaşayan çocuklar problemlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

Anatomik bozukluklar

Mesane ve sinir sisteminin yeterince gelişmemesi ya da bu sistemlerde doğuştan bir sorun olması gece altını ıslatmanın sebebi olabilir. Ayrıca idrar torbasında anormal olarak gelişen istemsiz kasılmaların olması da çocuklarda gece işemesi nedeni olabilir.

Mesanenin küçük olması, normal miktarda idrar için yetersiz kalması, yatmadan 2 saat önce sıvı tüketiminin fazla olması, idrar yolu enfeksiyonu veya şeker hastalığı ile hormonal dengesizlikler de aileleri çocuklarda yatak ıslatma problemiyle karşı karşıya bırakabilir.

Genetik yatkınlık

Çocuklarda gece altını ıslatmanın en önemli nedenlerinden biri anne ya da babanın bu sorunu yaşamış olmasıdır. Eğer anne babadan biri gece alt ıslatma problemiyle karşılaşmışsa çocuk da bu sorunu yaşayacaktır, hem anne hem baba da bu durum varsa sorunun çocukta da görülme olasılığı da oldukça yükselecektir. Tek ebeveyn çocukluğunda gece altını ıslatma problemi yaşadıysa, çocuğunda bu hastalığın görülme olasılığı %44; hem annede hem babada bu sorun yaşandıysa çocukta görülme olasılığı %77’dir.

Psikolojik sorunlar

Duygularını sözle yeterince iyi ifade edemeyen çocuklar duygularını dışa vurmak için altına kaçırıyor olabilir. Aileden gereğince ilgi ve sevgi görmeyen ya da çok fazla şımartılan, aile içi huzursuzluk ve şiddet yaşayan, ailenin çok fazla koruyucu olması, anneye gereğinden fazla düşkünlük gibi etmenler çocuklarda gece altını ıslatmanın nedenleri arasındadır.

Ruhsal gerginlik

Çocukların herhangi bir değişiklik sonucunda gerginlik ya da duygusal dalgalanma yaşamaları fiziksel olarak da bazı değişimler göstermelerine neden olabilir. Yeni bir kardeşinin olması, bakıcının değişmesi, mekân değişiklikleri çocuğun duygu dünyasında bir değişim yaratabilir ve altını ıslatmasının nedeni bu ruhsal gerginlik durumları olabilir.

Hatalı tuvalet eğitimi

Çocuğun gece altını ıslatma sebeplerinden biri de hatalı tuvalet eğitimidir. Zamanın önce, çocuk hazır olmadığında tuvalet eğitimi vermeye çalışmak, bu eğitim sırasında baskıcı bir tutum sergilemek gibi sebepler yüzünden çocuk geceleri istemsiz olarak altını ıslatabilir. Bu yüzden çocuk 2,5 yaşına gelmeden tuvalet eğitimi vermeye çalışılmamalı, çocuğun psikolojisine uygun davranılmalı ve baskıcı davranmaktan uzak durulmalıdır.

Derin uyku durumu

Çocuğun gece çok derin uyku halinde olması yüzünden idrar kesesinin dolduğunu fark etmemesi ve uyanamaması gece altını ıslatmanın sebeplerinden biridir. Bu durumda çocuk geceleri belli aralıklarla uyandırılmalı ve idrarını yapması sağlanmalıdır.

5 Yaşından Sonra Çocuğunuz Altını Islatıyorsa Dikkat Edin!

Gece alt ıslatma sorunu kız çocuklarında 5 erkek çocuklarında 6 yaşına kadar normal kabul edilmektedir. Gece yatak ıslatma bu yaşlardan sonra devam ederse ailelerin mutlaka doktora başvurması gerekmektedir. Yetişkinlerde dahi %1 oranında görülen gece altını ıslatma sendromu ciddi psikolojik sorunlara neden olacağı için mutlaka üzerinde durulmalıdır.

Çocuklarda yatak ıslatmanın nedenleri araştırılıp en kısa sürede tedaviye başlanması gereklidir. Aileler geceleri altını ıslatan çocuğunu suçlamamalı ve ona anlayışla karşılamalıdır. Çocuğun altına kaçırma durumunun istem dışı olduğunun farkında olmalıdır. Doktor kontrolünde tedaviler uygulanırken ebeveynin çocuğuna destek vermesi gereklidir. Tedavi süresince tuvalet çizelgeleri ve alarm sistemleri kullanarak çocuğun tuvalet düzeni sağlayarak, sabır ve sevgi göstererek bu sorunu aşmasına yardımcı olmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here