Cinsellikte Kişisel Temizlik Nasıl Yapılmalıdır?

0
1673
cinsellikte kişisel temizlik

Sağlıklı bir cinsel yaşam sürmek, cinselliği hem keyifli hem de normal bir şekilde sürdürebilmek için cinsellikte kişisel temizlik yapmak çok önemlidir. Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde genital bölge temizliği yapıldığında cinsel ilişki öncesi ve sonrasında hem yaşam standartlarını düşürmeyecek hem de dikkat edilecek bazı durumlar kaliteli bir cinsel hayat sürmeyi sağlayacaktır.

Peki cinsellikte temizlik neden önemlidir? Cinsel ilişki öncesi temizlik nasıl yapılır? Birlikte inceleyelim…

Cinsellik Öncesi Temizlik Sırasında Neleri Yapmamalıyız?

Cinsellik öncesi ve sonrası kişisel temizlik yapılırken dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Yanlış yapılan cinsel bölge temizliği özellikle kadınlarda mikroorganizmaların oluşumunu tetikleyeceği için enfeksiyona neden olabilmektedir.

Bu nedenle genital bölge temizliği sırasında;

 • ph’lı sabunlar,
 • vücut şampuanları,
 • jeller,
 • antibakteriyel ürünler kullanmak, bu ürünleri sık sık ve yoğun bir şekilde uygulamak zararlı olabilir.

Bu tür ürünlerle yapılan genital bölge temizliği bölgenin doğal florasını bozabilir, zararlı bakterileri artırabilir. Cinsel bölge temizliğinde kullanılan bu malzemeler enfeksiyon oluşmasına, cinsel organların tahriş olmasına ve ağrılara, ayrıca çeşitli hastalıklara sebep olabilir. Dolayısıyla cinsellikte kişisel temizlik hijyenin yanı sıra sağlık açısından da büyük önem taşır.

Cinsellik Öncesi Temizlik Nasıl Yapılır?

Cinsellikte temizlik, her iki tarafın da önem verdiği bir konudur. Temiz olmayan ya da genital bölge bakımına dikkat etmeyen bir partner kişiyi ilişkiye girmekten soğutabilir. Bu nedenle cinsel ilişki öncesi temizlik önemlidir. Peki genital bölge temizliği ya da cinsellikte kişisel temizlik nasıl yapılır?

Duş Almayı İhmal Etmeyin!

Cinsel ilişki öncesi temizlik için duş alabilirsiniz. Böylece vücudunuzda birikmiş toksinlerin atılmasını sağlarsınız. Ayrıca ter kokusunun giderilmesi ve temizlik hissi cinsel yaşamı canlandıran etmenlerdendir, unutmayınız.

Vücudunuzu Tüylerden Arındırın!

Cinsel ilişki önceci temizlikte dikkat edilmesi gereken bir değer husus da vücuttaki kıl temizliğidir. Özellikle genital bölgedeki istenmeyen kılların istenen herhangi bir yöntemle alınması sağlıklı bir cinsel ilişki için altın değerindedir.

Nefesinizi Taze Tutun!

Cinsellikte temizlik sadece özel bölge temizliği demek değil elbette. Cinsel ilişki öncesinde nefesinizin temiz kokmasını da ihmal etmemelisiniz. Mutlu bir cinsel birliktelik için mutlaka dişlerinizi fırçalamalı ve gargara kullanmalısınız.

Tırnaklarınızı Temiz Tutun!

Cinsellikte kişisel temizlik için bir önemli konu tırnaklarınızın temiz olmasıdır. Bakımlı el ve ayak tırnakları hem kişisel hijyen hem de partnerinizin sizi beğenmesi açısından önemlidir.

Parfüm Kullanmayı Unutmayın!

Temiz bir cilde güzel kokan bir parfüm sıkmanız partnerinizin hoşuna gidecektir. Parfümün en çok kalıcı olduğu yerler kulakların arkası, bileklerin üzeri, dizlerin arkası ve dirseklerdir, unutmayın.

Genital bölge temizliği, cinsel ilişki öncesi duş almak, istenmeyen tüylerden kurtulmanın yanında ağız ve diş temizliği de yine sağlıklı, temiz bir cinsel birleşmede önemlidir. Cinsellikte temizlik ayrıca bulaşıcı cinsel hastalıklardan korunmanın etkili yollarından biridir.

Vajina sabunla yıkanabilir mi?

Özel bölge temizliği hakkında en çok merak edilenlerden biri de vajinanın sabunla yıkanıp yıkanmayacağıdır. Doktorların bu konu hakkında net uyarısı bulunmaktadır: Vajina sabunla yıkanmamalıdır. Bunun nedeni vajinanın içinde bulunan asidik ortamın sabun tarafından bozulmasıdır. Ayrıca genital bölge temizliği için kullanılan sabunlar, yanma hissine neden olabileceği gibi bu bölgedeki iyi huylu bakterilerin ve vücut savunma elemanlarının yok olmasına neden olabilir.

Vajina temizliğinde kozmetik ürün kullanmak doğru mu?

Cinsel bölge temizliği için önerilen kozmetik ürünlerin çoğunda kimyasallar bulunur. Herkeste aynı etkiyi göstermese de “vajinit” denilen çok ciddi vajina enfeksiyonları veya iltihapları oluşabilir. Dolayısıyla, kozmetik ürünler direkt olarak vajinanın içine uygulanmamalıdır.

Cinsellikte Kişisel Temizlik – Erkekler İçin

Erkekler özel bölge temizliği yaparken kadınlara oranla daha şanslıdır. Kullanılan temizlik ürünlerinin enfeksiyon riski oluşturması daha düşüktür. Cinsellikte kişisel temizlik ve özel bölge temizliği için erkeklere önerilerimiz şunlardır:

 • Cinsel bölge temizliği yapılırken ph yapısı korunmalıdır.
 • Ph yapısına uygun sabun ve temizleyiciler kullanılmalıdır.
 • Temizlenirken bölgenin tahriş edilmemesine dikkat edilmelidir.
 • Genital bölge kuru tutulmalıdır.
 • İstenmeyen tüyler alınırken bölgenin tahriş olmamasına ve mikrop kapmamasına dikkat edilmelidir.
 • Boxer tipi iç çamaşırları tercih edilmemelidir ve pamuk olmasına dikkat edilmelidir.
 • Başkasına ait sabunlar, jiletler, havlu ve çamaşırlar kullanılmamalıdır.
 • Parfüm gibi tahriş edici kimyasallarda uzak durulmalıdır.
 • Sünnet derisinin temizliğine ayrıca özen gösterilmelidir.
 • Cinsel ilişki sırasında genital bölge temizliğinden emin olunmalıdır.

Cinsellikte Kişisel Temizlik – Kadınlar İçin

Vajinal temizlik ve cinsel ilişki öncesi temizlik kadınlarda daha zorlu bir süreçtir. Genital bölge temizliği için daha dikkatli olmak gerekir. Cinsellik öncesi temizlik için kadınlara önerilerimiz şunlardır:

 • Her gün duş alınmalı, vajinal temizlik ihmal edilmemelidir.
 • Pamuklu iç çamaşırları tercih edilmeli ve her gün değiştirmeye özen gösterilmelidir.
 • Vajinanın florasına zarar verdiği için vajinal duş alınmamadır.
 • Temizlikte kullanılacak sabunlar, jeller, şampuanlar vajinanın ph yapısını koruyacak şekilde seçilmelidir.
 • Tuvalet sonrası temizlik yapılırken önden arkaya doğru olmasına dikkat edilmelidir.
 • Cinsel bölge temizliğinden sonra vajina nemli bırakılmamalıdır.
 • Vajinal bölgede nem oluşmasına sebep olduğundan dar giysilerden kaçınmak gerekmektedir.
 • Güvenli olmadığı düşünülen cinsel ilişkilerde korunma yöntemleri kullanılmalıdır.
 • Adet döneminde kullanılan pet, tampon gibi malzemelerin sık değiştirilmesine dikkat etmek gerekir.
 • Tahriş olmasına sebep olabileceğinden vajinada yeterli kayganlık oluşmadan cinsel ilişkiye girilmemelidir.
 • İdrar yapma ihtiyacı ertelenmemelidir.

Cinsellikte kişisel temizlik ve genital bölge temizliğine dikkat edilmediği taktirde hem sağlık hem de birliktelik açısından can sıkıcı durumlar meydana gelebilir. Cinsel temizliğini nasıl yapması gerektiğini bilmeyenler konu hakkında uzmanların ve doktorların görüşlerinden de yararlanabilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here