Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar Nelerdir?

0
934
cinsel yolla bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, ilişki sırasında partnerlerden birbirine geçen enfeksiyon durumudur. Özellikle korunmasız cinsel ilişki sırasında bulaşan bu hastalıklar, ilişkide bulunulan partner sayısı arttıkça kişinin karşısına daha çok çıkmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, doğum sırasında anneden bebeğine dahi geçebilen sıkıntılı rahatsızlıklardır. Genel olarak zührevi hastalıklara neden olan mikroorganizmalar kan, sperm ve vajinal sıvılarla taşınabilmektedir. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar erken dönemde belirti göstermediği için de fark edilmeden ilerleyebilmektedir.

Kimler risk altında?

  • Korunmasız ilişkide bulunanlar
  • Cinsel yolla bulaşmış herhangi bir hastalığı taşıyanlar
  • Cinsel yolla bulaşmış hastalıklardan birini geçirmiş ve iyileşmiş olanlar
  • Cinsel açıdan aktif olanlar
  • Partnerinin hastalık taşımadığından emin olmayanlar
  • Birden fazla cinsel partneri olanlar
  • Uyuşturucu kullananlar

Peki cinsel yolla bulaşan hastalıklar nelerdir? Belirtileri nedir? Birlikte bakalım…

Genital uçuk

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar listemizde ilk olarak genital uçuktan bahsedelim. Genellikle kadınlarda görülen genital uçuk, idrar yollarında çeşitli hastalık ve enfeksiyonlara, menenjite, rahim ağzı kanseri ve düşüklere neden olabilmektedir. Kadın üreme organlarında kaşıntı ve ağrılı uçuğa benzeyen kabarcıklar halinde kendini göstermektedir. Tekrarlayan bir hastalık olduğu için mutlaka tedavi olunmalıdır. Herpes adıyla da anılan genital uçuk, deriden deriye direkt temas ile bulaşabilir.

HIV – AIDS

İlişki yoluyla bulaşan hastalıklar arasında en sık görülenlerden biri de AIDS’tir. HIV virüsü kaynaklıdır. HIV virüsü taşıyan kişide hastalık görülmeyebilir. Ancak bu virüsü taşıyanlar hastalığı bir başkasına bulaştırabilirler. HIV vücuda girdikten 10 sene sonra da kendini aktif hale gelebilir.

AIDS tedavisi olmayan bir hastalıktır ve vücudun bağışıklık sistemini yok ederek vücudu diğer hastalıklara karşı savunmasız hale getirmektedir. HIV virüsü vücuda girdikten 3 ay sonra yapılacak olan ELISA testi ile saptanabilmektedir.

HIV virüsünün en sık görülen bulaşma yolu, çiftlerin korumasız cinsel ilişkiye girmesidir. Ayrıca öpüşme sırasında kanama durumunda ya da ağızda açık yara varsa AIDS bulaşması söz konusu olabilir. Sanılanın aksine HIV virüsü taşıyıcının bardağını, çatalını ya da kaşığını kullanarak bulaşmaz. Böcekler aracılığıyla ya da kişinin öksürmesi, teri ya da tükürüğüyle de bulaşmaz.

AIDS hastalığının belirtileri olarak sürekli halsizlik, uzun süreli ateşlenmeler, aşırı kilo kayıpları, gece aniden gelen terlemeler, cinsel organlarda uzun süreli yara ve mantarlar görülebilir. AIDS hastalığının tedavisi yoktur ancak ilaçlarla hastanın yaşama süresi uzatılabilir.

Hepatit B

Kan yoluyla ya da cinsel yollar bulaşan hastalıklar arasındaki Hepatit B, ortak kullanılan eşyalardan, ve annede varsa doğumda bebeğe bulaşabilir. Hepatit B; cilt renginde sararma, ateşli hastalıklar, kusma, karaciğerde büyüme, ağrılı idrar belirtileri ile kendini gösterebilir. Hepatit B’nin tedavisi yoktur. Ancak çeşitli aşılarla hastalık önlenebilir.

Frengi

İlişki yoluyla bulaşan hastalıklar listemizdeki frengi, hem erkekte hem de kadında genital bölge, anal bölge, dudak ağız lezyonları yoluyla bulaşır. Ayrıca annede varsa bebekte de görülme olasılığı fazladır. Bulaştığı zaman ilk olarak tek bir keskin sınırlı yara ile kendini belli eder. Ek olarak üreme organlarında ülser, deride egzama şeklinde görülse de acısız olduğundan bazen fark edilmeyebilir ve ikinci evreye geçebilir. Bu durumda da hastanın sinir sistemi zarar görerek körlük ve sağırlık gibi tehditler oluşturabilir.

Belsoğukluğu (gonore)

Kadından erkeğe bulaşan hastalıklar arasında gösterebileceğimiz bel soğukluğu, vajinal, anal veya oral yolla bulaşabilir. Hastalık cinsel yolla bulaştığından ortak kullanılan giysiler ya da tuvalet kullanımı ile bulaşması olası değildir. Erkeklerde idrar yollarında, makat içinde ve boğazda iltihaplanma şeklinde kendini gösterebilir. Penis ucunda akıntı ve ağrılı idrar olabilir. Kadınlarda da vajinal akıntı, kasıklarda ağrı, idrarda güçlük ve düzensiz kanamalar görülebilir. Tedavi edilmediğinde kan dolaşımına karışarak eklemleri, kalbi ve beyni etkileyebilir. Tanı konulduğunda antibiyotik ile kolaylıkla tedavi edilebilir.

HPV enfeksiyonu

HPV de cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındadır. Genital siğil olarak da bilinir. Deriden deriye direkt temas ile bulaşan genital siğil, ; vulva (dış genital bölge), vajina, penis veya anüs (makat) kanseri dahil olmak üzere özellikle serviks (rahim ağzı) ya da rahim boynu, dil ve bademcik kanseri dahil olmak üzere boğazın arkasında kansere neden olabilmektedir. Tedavisi için de elektrokoter kriyoterapi topikal ilaç tedavisi gibi yöntemler uygulanmaktadır.

Molluskum kontagiozum

Zührevi hastalıklar nelerdir sorunuza bir diğer yanıt da bir virüs enfeksiyonu olan molluskum kontagiozumdur. Deride ortası çukur küçük kabartılar oluşturan bu hastalık ortak eşyalar ve alanlar nedeniyle de bulaşabilir. Çocuklarda da görülebilir.

Klamidya

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en sık karşılaşılanlardandır. Cinsel ilişkiden 1-3 hafta sonra ortaya çıkar veya asemptomatik seyredebilir. Fark edilmediğinde çeşitli komplikasyonlara neden olabilir. Hamileler hastalığı bebeklerine geçirebilirler. Kadınlarda anüs çevresinde enfeksiyon, vajinak akıntı ve kasıklarda ağrı şeklinde kendini gösterebilir. Erkeklerde de ağrılı idrar ve peniste anormal akıntılara neden olabilir. HIV bulaşma riskini de arttıran bu hastalık teşhis edildiğinde antibiyotik kullanımı ile tedavi edilebilir.

Trikomonas

Parazit yoluyla bulaşan trikomonas vajinalis, sık görülen cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasındadır. Orta yaşlarda görülen bu hastalık, cinsel ilişkiden 1-4 hafta sonra kendini belli edebilir. İdrarda yanma, gerginlik hissi, sarı ve yeşil akıntı şeklinde kendini gösterebilir. Antiparazit ilaçlarla tedavisi mümkündür.

Şankroid

Ağrılı çıbanlar ve yaralar şeklinde kendini gösteren ve ilişki yoluyla bulaşan hastalıklardandır. Hem kadında hem erkekte genital bölge ve anüs etrafında yaralar çıkmasına neden olmaktadır. Antibiyotik kullanılarak tedavi edilebilir.

Diğer Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıklar

Bahsettiğimiz hastalıklar cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar arasında en sık görülenlerdir.  Bunlar dışında kasık biti ve uyuz gibi diğer hastalıklar da cinsel temasla bulaşmaktadır. Bunlar kasıkları saran ve insan kanı ile beslenen küçük parazitlerdir. Erkeklerde ve kadınlarda farklı belirtilerle kendini gösterebilir. Erkekten kadına bulaşan hastalıklar ile kadından erkeğe bulaşan hastalıklar da birbirinden farklıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar için yüzde yüz koruyucu bir yöntem olmasa da risk faktörlerini azaltmak mümkündür. Cinsel ilişki sırasında korunmak, ortak havlu ya da giysi kullanmamak, kişisel temizliğe dikkat etmek, tarama testlerini ihmal etmemek cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı sizi koruyacaktır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve korunma yöntemleriyle ilgili detaylı bilgi için doktorunuza başvurmayı unutmayın…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here