Böbrek Üstü Bezi Kanseri Belirtileri ve Tedavisi

0
1796
böbrek üstü bezi kanseri belirtileri

Böbrek üstü bezi kanseri, böbrek üstü bezlerinden kaynaklanan kanserler adrenal tümör veya kanserlerdir. Tüm kanserler arasında görülme oranı 0.5-2/1000’dir. Genellikle 5 yaş altı çocuklarda ve 40-50’li yaşlarda ortaya çıkabilmektedir.

Her insanda iki adet böbrek üstü bezi bulunmaktadır. Her iki böbreğin üst kısmında yer alan böbrek üstü bezleri vücudun endokrin (hormonal) sistemi için önemlidir. Adrenal olarak da adlandırılan böbrek üstü bezleri, korteks ve medulladan oluşmaktadır. Kötü huylu kanser hücrelerinin çoğalması ile meydana gelen böbrek üstü bezi kanseri tedavisi, teşhis aşamasında yapılacak testler sonrasında planlanır. Her hasta için özel olarak tedavi planı çıkarılır.

Böbrek Üstü Bezi Kanseri İstatistikleri

Böbrek üstü kanseri belirtileri konumuza geçmeden önce böbrek üstü bezi kanserinin ne sıklıkta görüldüğüne vurgu yapmamız gerekiyor. Çok nadir olarak görülen böbrek üstü bezi kanseri üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl yaklaşık 200 ila 500 yetişkine adrenal kortikal kanseri tanısı konuyor.

Böbrek üstü bezi kanseri tanısı konan hastaların yaş ortalaması 46’dır. Ayrıca kadınlarda böbrek üstü bezi kanseri daha sık görülmektedir.

Böbrek Üstü Bezi Tümörleri Çeşitleri

Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için ilk olarak hastalığın hangi tür kanser olduğunu öğrenmek gerekir. Bu nedenle böbrek üstü bezi tümörü hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Tümör, primer adrenal tümör olarak adlandırılan bir böbreküstü bezinde başlayabilir. Ya da akciğer, karaciğer gibi başka bir organda başlayabilir ve sonrasında böbrek üstü bezlerine yayılabilir.

Böbrek üstü bezi tümörü belirtileri ve tedavisi, tümörün işleyişi olup olmamasına, hangi hormonların aşırı miktarda olduğuna, kanserin yayılıp yayılmadığına göre değişir. Sık görülen birincil böbrek üstü bezi tümörleri şunlardır:

 • Adenom: Böbrek üstü bezi tümörü olarak en sık görülen türdür. Genellikle belirtilere neden olmayan ve küçükse tedavi gerektirmeyen kanser türüdür.
 • Adrenokortikal karsinom: Yaklaşık dört bir milyon kişiden 12’sinde bu tümör gelişir ve adrenal kortekste başlar. İşleyen ya da işlevsel olmayan kanser şeklinde adlandırılabilir.
 • Nöroblastom: Bu, çocukluk çağı böbrek üstü bezi kanseri türüdür ve adrenal medulla da başlayabilir.
 • Feokromositoma: Adrenal medullada başlayan böbrek üstü kanser çeşididir.

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Belirtileri ve Bulgular

Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri kişiden kişiye değişse de her kanser türünde olduğu gibi belli başlı bulgularla kendini gösterebilir. Böbrek üstü bezi tümörü nasıl anlaşılır diyenler için aşağıdaki belirtiler cevap olabilir. Bir ya da birkaçını gözlemlediğinizde doktorunuza başvurmanızı gerektirecek belirtiler:

 • Yüksek tansiyon
 • Şeker yükselmesi ya da düşmesi
 • Kalp çarpıntısı
 • Düşük potasyum seviyesi
 • Anksiyete veya panik atak duyguları
 • Sinirlilik
 • Aşırı terleme
 • Baş ağrısı
 • Karın ağrısı
 • Diyabet
 • Zayıflık
 • Açıklanamayan kilo alımı ya da kilo kaybı
 • Aşırı kıllanma
 • Karın çatlakları
 • Sıra dışı akne
 • Libido değişikliği

Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri olarak ayrıca; kan basıncı dikkat çekici şekilde yükselir. Kan basıncı yükselen kişilerde yüksek tansiyon, kanama, şok, felç ve ani ölüm gibi ciddi riskler oluşur. Hormonal dalgalanmaya neden olan böbrek üstü bezi kanseri belirtileri görüldüğünde mutlaka vakit kaybı yaşamadan konusunda uzman olan bir hekime başvurmak gerekir. Eğer, tümör teşhis edilirse tedavi uygulanır. İyi huylu tümörlerde ise rahatlatıcı bakım tedavileri uygulanabilir.

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Tanısı

Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri görüldükten sonra tümör olup olmadığı, tümörün ne durumda olduğu, başka doku ve organlara sıçrayıp sıçramadığının anlaşılması için bazı tanı uygulamalarının yapılması gerekir. Böbrek kanseri tanı sürecinden sonra hekimin hangi tedaviyi kullanacağı netleşecektir.

Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için yapılacak tanı testlerinde ve görüntüleme uygulamalarında hastanın yaşı, sağlık durumu, önceden geçirilmiş olan hastalıklarının test sonuçları, belirtilerin ne düzeyde olduğu ve tümör tipi dikkate alınmaktadır. Hekimin ve hastanenin tam donanımlı çalışması doğru teşhis ve tedavi için gereklidir.

Böbrek Üstü Bezi Tümörü Testleri

 • İdrar ve kan testi: Böbrek üstü bezi kanseri tanısı için kullanılan ilk test idrar ve kan testidir. Bu testler sayesinde tümörlerin fonksiyonel olup olmadığına bakılır.
 • MRG: Böbrek üstü bezi kanseri tanı uygulaması olarak MRG de kullanılmaktadır. Tümörlerin boyutlarını belirlemek için kullanılır. Net şekilde görüntü almak için MRG ilaç desteği ile çekilmelidir.
 • CT taraması: Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri incelenirken X-ray cihazları vasıtası ile insan vücudundan alınacak olan kesitsel görüntüler sayesine tanı koymak mümkündür.
 • Biyopsi: En hızlı sonuç veren böbrek üstü bezi kanseri teşhis yöntemidir. Böbrek üstü bezinde oluşan tümörden alınan doku örnekleri mikroskop altında incelemeye alınır. Ayrıca biyopsi ile kanser dokularının başka bir organa sıçrayıp sıçramadığına da karar verilebilir.

Böbrek üstü bezi kanseri teşhisi sonrası tedavi uygulamalarına vakit kaybetmeden geçilmesi gerekir. Hastaların yaşam oranlarını yükseltmek için doğru tedavinin önemi büyüktür.

Böbrek Üstü Bezi Kanserinde Tedavi

Böbrek üstü bezi kanseri tedavi seçenekleri arasında ameliyat, kemoterapi, hormon tedavisi ve radyoterapi yer alır. Hastanın yaşı, kanserin boyutu, tümörün farklı doku ve organlara sıçrayıp sıçramadığı tedavi yönteminin kesinleşmesini sağlamaktadır.

 • Ameliyat: Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için en çok tercih edilen yöntem ameliyattır. Ameliyat sayesinde tümör ve çevre dokularda bulunan sıkıntılar ortadan kaldırılır. Ameliyat yöntemi laparoskopik cerrahi şekilde tercih edilmişse hasta ameliyat sonrasında birkaç gün içinde hastaneden taburcu edilir. Geliştirilen cerrahi yöntemlerle hastaların iyileşme süreci daha hızlıdır.
 • Kemoterapi: Böbrek üstü bezi tümörü ameliyatı dışında kemoterapi yöntemiyle de böbrek üstünde bulunan kanserli hücreleri öldürmek amaçlanır. İlaç uygulaması olarak yapılan kemoterapide hücrelerin büyümeleri ve bölünerek çoğalmalarının önüne geçilir.
 • Hormon tedavisi: Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için hormon hormon seviyelerini ayarlamak ve belli bir düzeyin altına düşürmemek ve üstüne çıkarmamak adına hormon ilaçları verilebilir.
 • Radyoterapi: Böbrek üstü bezi kanseri tedavisi için X ışınları da kullanılabilir. X ışınları ile kanserli olan tümör hücrelerini yok etmek amaçlanır.

Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri görülür görülmez ilgili doktora başvurmak hayati önem taşımaktadır. Bu hastalıkta koyulacak olan erken tanı tedavi sürecinin başarılı ve olumlu şekilde devam etmesine olanak sağlar.

Böbrek Üstü Bezi Kanseri Yaşam Süresi

“Böbrek üstü bezi kanseri öldürür mü?” sorusu bu hastalığa yakalanan hemen herkesin aklına gelen bir sorudur. Genellikle iyi huylu olan böbrek üstü bezi tümörlerinden kurtulmak için cerrahi müdahaleler yapılarak hastanın yaşam süresi uzatılmaktadır. Çevre dokulara ve organlara yayılmış olan tümörlerin ise hayatta kalma oranını düşürmesi söz konusudur.

Her kanser türünde olduğu gibi böbrek üstü bezi kanseri için de yaşam süresi tümörün boyutuna, yayılıp yayılmadığına, hastanın genel sağlığına göre değişecektir. Sağlıklı bilgiyi doktorunuz verecektir.

Böbrek üstü bezi kanseri belirtileri gördüğünüzde mutlaka vakit kaybetmeden doktorunuza ulaşmalısınız…

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here