Böbrek Taşı Nasıl Tedavi Edilir?

0
642
böbrek taşı tedavisi

Türkiye’de her 7 kişinin 1’inde görülen böbrek taşı, idrardaki kristallerin birikmesi ve çökmesi nedeniyle oluşmaktadır. Kalıtsal etmenlere, çevre ve yaşam biçimi faktörlerine göre oluşan böbrek taşları, son yıllarda geliştirilen tedavi yöntemleriyle birlikte daha hızlı tedavi edilmeye başlanmıştır.

Böbrek taşı tedavisi, taşın oluşum nedenine ve kişinin genel sağlığına göre belirleneceği için her hastaya özel şekilde planlanmalıdır. Bazı hastalarda hiçbir belirti göstermeyen böbrek taşı genel olarak;

 • Yan ağrısı ve kasıkta ağrı
 • Hematüri
 • Bulantı ve kusma
 • İdrarda yanma
 • İdrar yaparken zorlanma
 • Sık idrara çıkma
 • Ateş gibi belirtilerle kendini gösterebilir.

Bu tür belirtilerin görülmesinin akabinde hastanın tanı için doktoruna başvurması gerekmektedir.

Böbrek Taşı Tanısı Konurken Hangi Tetkikler Yapılır?

Günümüzde lazerle taş kırma tedavisinin hayatımıza girmesi hastaların doktor korkusunu aşmalarını sağlamıştır. Endoskopik yöntemlere lazer tedavisinin eklenmesi ile böbrek ve idrar yolları taşları kolayca tedavi edilebilir hale gelmiştir. Bu da erken tanı konulmasını kolaylaştırmıştır. Böbrek taşı tedavisi öncesinde:

 • Tam idrar tahlili
 • Kan tahlili(Üre, kreatinin, hemogram, CRP vb.)
 • Ultrason
 • İlaçsız film
 • İlaçlı böbrek filmi (İVP)
 • Tomografi uygulanarak hastaya tanı konur.

Tanı aşamasından sonra böbrek taşı tedavisi için hastanın sağlık durumuna, taş ya da taşların boyutuna, kişinin yaşına göre tedavi planı oluşturulur. En hızlı çözüme kavuşturacak yol belirlenir.

Böbrek Taşı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Böbrek taşı nasıl tedavi edilir sorunuza doktorlar farklı seçenekler sunmaktadır. Genellikle küçük boyutlu böbrek taşları % 90 oranında kendiliğinden düşmektedir. 6 mm’ye kadar olan böbrek taşlarında ise bu olan %80’dir. Böbrek taşı düşürme oranı 7-8 mm’lik taşlarda %20’lere kadar düşmektedir.

Kendiliğinden düşecek olan böbrek taşları için bol sıvı alınması ve egzersiz önerilmektedir. Bazı durumlarda da doktor tarafından hastaya ilaç verilerek taşın düşürülmesi sağlanabilir.

Ancak tıkanıklık yapabilecek boyutlardaki böbrek taşları için hastaya üreter kateteri takılması, taş kırma(ESWL) uygulanması, endoskopik taş tedavisi gibi uygulamalar yapılabilir.

Böbrek taşı nasıl düşürülür diyenler için tedavi seçenekleri şunlardır:

 • ESWL (Vücut dışından ses dalgaları ile taş kırma)

Böbrek taşı tedavisi için en sık kullanılan yöntemler arasında olan ESWL, genellikle böbrekte 2 cm’ye kadar olan taşların ve yola çıkmış üst idrar yolu (üst üreter) taşlarında ilk seçenek olarak uygulanır. Taşın büyüklüğü, yeri, şekli, tipi tedavide önemli rol oynar. Birkaç seans uygulanabilen ESWL yöntemi sırasında anestezi kullanılmaması büyük avantajdır. 3 seansta kırılamayan taslar için diğer tedavi seçenekleri değerlendirilmelidir.

 • URS (Endoskopik üreter taşı ameliyatı)

Böbrek taşı ameliyatı olarak da duyabileceğiniz URS, böbrekten çıkmış olan orta ve alt üreterdeki taşların tedavisinde kullanılır. Genel anestezi ile herhangi bir kesi yapılmadan idrar deliğinden girilip taşa ulaşılır ve burada taş lazer kullanılarak kırılır veya dışarıya alınmaya çalışılır. Hastaların hızlı bir şekilde normal hayatlarına dönmesini sağlaması en büyük avantajlarındandır.

 • WL (Şok dalgaları ile taş kırma yöntemi)

İdrar kanalında ve böbreklerde bulunan taşların şok dalgaları ile kırılmasını sağlayan yöntemdir. Birkaç seans süren böbrek taşı tedavisi, hastanın aynı gün normal yaşamına devam etmesini sağlaması açısından avantajlıdır. Taşın kanalda olması durumunda 3 – 4 seans yeterli olmayacağı için tercih edilmeyebilir.

 • RIRS (Retrograd İntrarenal Surgery – Endoskopik böbrek taşı ameliyatı)

Böbrek taşı ameliyatları arasında genel anestezi ile yapılan bir yöntem olan RIRS, idrar yolundan çok ince esnek endoskopik cihaz ile girilerek böbrek içindeki odacıklarda bulunan taşların lazer kullanılarak kırılmasıdır. Bu yöntem 15 mm’ye kadar olan böbrek taşlarında yüksek başarı oranı getirmektedir. Son yıllarda gelişen lazer sistemi sayesinde 20-25 mm boyuta kadar olan taşlarda da rahatlıkla uygulanabilmektedir. Hastanın hızlı şekilde normal yaşantısına dönmesi sağlanır.

 • PNL (Perkütan nefrolitotomi – Kapalı böbrek taşı ameliyatı)

Kapalı böbrek taşı ameliyatı olarak da adlandırılan PNL, özellikle böbreğin içinde ESWL yapılamayacak kadar büyük taşların veya ESWL ile kırılamayan dirençli taşların tedavisinde kullanılır. Genel anestezi altında yapılan PNL, böbrek hizasında sırt bölgesine yapılan 1 cm’lik kesi ile böbreğe iki ucu açık ince bir tüp yerleştirilmesi, ardından özel aletler yardımıyla taşların çıkarılması şeklinde uygulanır.

 • Laparoskopik Ameliyat

Böbrek taşı ameliyatı olarak bel bölgesinden 10 mm boyutunda kesiler yapılarak kapalı şekilde gerçekleştirilmektedir. Daha az ağrılı olan laparoskopik ameliyat, hastanın günlük yaşamına daha hızlı dönmesini sağlamaktadır.

 • Açık Ameliyat

Günümüzde en az uygulanan böbrek taşı tedavi yöntemi olan açık ameliyat, büyük ve böbreğin tüm toplayıcı sistemini dolduran taşlarda uygulanabilir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür?

Böbrek taşı hastaları genellikle ameliyat olacaklarını düşündükleri için böbrek taşı düşürme konusunda ısrarcı olurlar. Böbrekteki taş belirli ebatlarda olduğunda üreter içine düşebilir. Ancak 1 cm üzerindeki taşlar nadiren özellikle 1.5 cm çapındaki taşlar hemen hemen hiçbir zaman kanala düşmez.

4 ile 6 mm arasındaki taşlar %70 ihtimalle tedavi ile düşürülebilirken, 6 mm’den büyük taşlar daha zor ve ağrılı şekilde düşmektedir. Genel olarak ESWL yöntemi ile taş kırma uygulanabilir ancak bu da şiddetli ağrıya neden olabilmektedir. Bazı durumlarda ise taşlar üreter kanalında sıralanarak taş yolu oluşturabilmektedir. Bu durumda da tek çare olarak taşların lazer ile kırılması yöntemi uygulanır.

Böbrek taşı nasıl düşürülür ya da böbrek taşı tedavisi nasıl yapılır sorularınıza yanıt almak için doktorunuzun yapacağı tetkikleri beklemeniz sağlıklı olacaktır. Size özel uygulanacak tedavi yöntemleri ile daha hızlı şekilde sağlığınıza kavuşmanız mümkündür.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here