Böbrek Taşı Olanlar Nasıl Beslenir?

0
413
böbrek taşı olanlar nasıl beslenir

Doktorlar bilinçli beslenmenin böbrek taşı oluşumunu önlediği ve geciktirdiğini söylemektedir. Böbrek taşı oluşumuna sahip kişilerin ise sağlıklı beslenme ile tedavilerine katkı sağlayacaklarını belirtmektedir. Uzmanlar, böbrek taşlarını küçülten, vücuttan atılmasını kolaylaştıran, kişinin genel sağlığına katkı sağlayan besinlerin aşırıya kaçılmadan tüketilmesini önermektedir.

Böbrek taşı olanlar tüm besin gruplarının olduğu sağlıklı bir diyet uygulayarak taş oluşumunun önüne geçebilmektedirler. Doktorlar tarafından önerilen besinler:

 • Kalsiyum

Kalsiyumun böbrek taşı üzerindeki etkisi büyüktür. Süt ve süt ürünlerinden alınacak kalsiyum bağırsaklar tarafından emilecek ve böbrek taşının oluşumunu engelleyecektir.

 • Su

Böbrek taşı olanlar nasıl beslenmeli sorunuzun kaçınılmaz cevabı elbette su olacaktır. Bol su tüketimi, idrar miktarını arttırarak kristalleşmeyi engellediği için böbrek taşı oluşum riski azalmaktadır. Doktorlar günde en az 2 litre su tüketilmesini önermektedir.

 • Soya Proteini

Hayvansal gıdaların içinde bulunan fosfor minerali, aşırı şekilde alındığında böbrekleri zorlamaktadır. Böbrekler bu fazla miktarda vücutta bulunan fosfor mineralini atmak için fazla çalışmakta ve kendisine birtakım zararlar verebilmektedir. Bu durumla baş etmek için soya proteini tüketilebilir. İçeriğinde faydalı mineraller olan soya proteini böbrek taşına karşı etkili olacaktır.

 • Meyveler

Böbrek taşı beslenme alışkanlıklarınızı da değiştireceği için sağlıklı meyveler hayatınıza girecektir. Özellikle az şekerli meyve tüketmeniz böbrek taşları ile savaşmanızı sağlayacaktır.

 • Sebzeler

Sebzeler de aynı şekilde meyveler gibi böbrekler için büyük faydalara sahip besinlerdir. Böbreklerinizin daha sağlıklı çalışmasını sağlayacak ıspanak, domates, pazı, tatlı patates gibi sebzeleri tüketebilirsiniz. Kabızlığı önlemek için bol lifli sebzeleri tercih edebilirsiniz.

 • Yoğurt

Probiyotik besin grubundan olan yoğurt, böbrekler üzerinde oldukça etkilidir. Böbrek taşı olanlar nasıl beslenmeli diye soranlara ilk önerilerimizden biridir.

 • Bal Kabağı

Aklınıza dahi gelmeyecek bal kabağının böbreklere yararı oldukça fazladır. Günlük beslenmenize bal kabağını kattığınızda kısa sürede etkisini görebilirsiniz.

 • Maydanoz

Böbrek taşına ne iyi gelir sorunuza yanıt olan maydanoz, böbrekler için çok faydalı bir bitkidir. Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırmak için destek olan maydanoz, aynı şekilde böbrek taşı tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır.

 • Kabak Çekirdeği

Kabak çekirdeği, böbrekleri serbest radikallerden koruduğu için düzenli olarak tüketilebilir. Ancak aşırıya kaçmamak çok önemlidir.

 • Zerdeçal

Böbrek taşı olanlar nasıl beslenir sorunuza bir diğer yanıtımız da zerdeçaldır. Antiseptik özelliği taşıyan zerdeçal, böbreklere oldukça iyi gelmektedir.

 • Zencefil

Böbrek taşı olanlar zencefili de sık sık tüketmelidir. İster pişmiş olarak, ister çiğ ya da toz halinde zencefil tüketmek böbrek sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.

 • Isırgan Otu

Isırgan otunun böbrekler için oldukça faydalı ve şifalı bir bitki olduğu bilinmektedir. Böbreklerdeki toksini atmayı sağlayan ısırgan otunu çay halinde tüketebilirsiniz.

 • Limon

Limon, böbrek taşı oluşumunu önleyen bir besindir. Özellikle her gün yarım limon suyu tüketimi böbrek taşına iyi gelmektedir.

Böbrek Taşı Olanlar Neleri Yememeli?

Böbrek taşı olanların kaçınması gereken yiyeceklerin başında hayvansal proteinler bulunmaktadır. Et, süt ve yumurta gibi hayvansal proteinin tüketiminin günde 150 gramla sınırlanması sağlıklı olacaktır. Ayrıca tuz tüketimine mutlaka dikkat etmek gerekmektedir. Tuz, böbrek taşının en sık görülen bileşimi olan kalsiyum ve oksalatın böbrekten daha fazla atılmasına yol açmaktadır. Bunun sonucunda da mineraller idrarda birikerek taş oluşumuna neden olmaktadır. Bu yüzden tuz tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmanız gerekmektedir.

Bunların dışında:

 • Taş oluşumuna neden olan greyfurdu beslenme listenizden çıkarın.
 • Oksalat içeren besinlerden uzak durun. Çerez (özellikle kabuklu yemişler), çay, kahve, sigara, ıspanak, kakao, çilek gibi sağlığınız için çok elzem olmayan oksalat yönünden zengin olmasının neticesinde böbrek taşı oluşumunu tetiklemektedir, unutmayın.
 • Erimeyen liflere sahip olan buğday, çavdar, arpa ve pirinci az tüketmeye dikkat edin.
 • C vitamini vücut tarafından kullanıldığında oksalat oluşumu sağlanır. Dolayısıyla bu durum da böbrek taşı oluşumunu tetikler.

Böbrek taşı olanlar ne yemeli sorunuza doktorunuz daha sağlıklı cevaplar vereceği için şok diyetlerden uzak durmanız önemlidir. Böbrek taşından kurtulmak için sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın…

Böbrek Taşı Olanlar Ne Düzeyde Sıvı Almalıdır?

Böbrek taşına ne iyi gelir sorusuna cevap olarak en çok “su” verilmektedir. Normal bir insanın günlük olarak içmesi gerekli olan su miktarı 2 ila 2,5 litre civarındadır. Böbreklerinde kum ve taş olan kişilerin 2,5 litre üzerinde su tüketmesi doktorlar tarafından önerilmektedir. Yetersiz su içenlerde böbrek taşı oluşumunun daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir.

Su içme konusunda da günlük olarak 4 litrenin üzerine çıkmamaya özen gösterilmelidir. Aşırı içilen suyun böbrekleri yorduğunu unutmamak gerekir. Böbrek taşı olanların minimum düzeyde tuz tüketmesi, kahveden uzak durması, çay içmemesi, yeşil çay tüketmesi, asitli olan içecekler ve hazır gıdalardan uzak durması hastalığın seyrini olumlu şekilde değiştirecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here