Böbrek Kistleri Nelerdir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

0
659
böbrek kisti nedir

Böbrek kisti, böbreğin yapısında bulunan ve içi sıvıdan oluşan tek veya çok sayıda kistlerin bulunması halidir. Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülen böbrek kistleri basit böbrek kisti ve polikistik olarak ikiye ayrılmaktadır. Genel olarak iyi huylu böbrek kistleri görülmektedir. 50 yaş ve üzerinde görülen böbrek kistleri, % 5 oranından iki taraflı şekilde oluşmaktadır.

Böbreklerde oluşan kistler içi sıvı dolu şeffaf bir yapıya sahiptir. Genelde yüksek tansiyon ve böbrek kontrolleri sonucunda ortaya çıkar ve tanısı koyulur. Basit kistler tedavi gerektirmezken ağrılı ve taş olan böbreklerde cerrahi uygulamalar yapılabilir.

Böbrek Kisti Çeşitleri ve Nedenleri

Böbrekte kist oluşumu farklı nedenlere bağlıdır ve böbrek kisti 2 farklı şekilde adlandırılmaktadır:

 • Basit Böbrek Kisti

Basit böbrek kistleri genellikle böbreğin alt veya üst kısmında sonradan oluşurlar. Bir kaç mm ile 5-10 cm büyüklüğünde olabilirler. Basit böbrek kisti böbreğin süzücü kanalının tıkanması sonucu geride idrar birikmesiyle oluşmaktadır. Genel olarak belirti göstermese de zaman zaman yan ağrısı ve sırt ağrısına neden olabilmektedir. Ayrıca bulantı, kusma, yanma, ekşime, hazımsızlık, karın ağrısı görülebilir.

Basit böbrek kisti, kanserleşmemektedir. Kistler ağrı ve bası semptomları yapmıyorsa cerrahi müdahaleye gerek yoktur. Ancak basit böbrek kistleri büyük boyutlara ulaşarak ağrı yapabilmektedir.

 • Polikistik Böbrek Kisti

Böbrekte kist çeşitleri arasındaki polikistik böbrek kisti, genetik nedenli oluşmaktadır. İki böbrekte de görülen polikistik kistler, böbreğin sağlam dokularını yok ederler. Genellikle böbrek yetmezliğiyle son bulan bu tür böbrek kistinin belirtileri arasında kilo kaybı, ağrı, idrarda kanama, yüksek tansiyon, baş ağrısı görülmektedir. Polikistik böbrek kisti tedavisi için gerekirse diyaliz uygulanır.

Böbrek Kisti Belirtileri

Böbrek kisti belirtileri, ilk evrede anlaşılamasa da ilerleyen zamanlarda hastayı rahatsız edecek boyutlara ulaşacağı için dikkat çekici hale gelmektedir.

Basit olan iyi huylu kistlerin zararı bulunmaz ve en yaygın olan kist türüdür. Belirti oluşturmayan iyi huylu kistler duruma göre tedavi gerektirmeyebilir. Zararlı olan kistler; böbrek yetmezliğine, kanamalara, böbrek taşına, böbrek iltihabına ve yüksek tansiyona sebep olur. Bu nedenle hızlı tanı ve tedavi uygulanması gerekmektedir. Tanı koymayı kolaylaştırmak için de hastanın:

 • Sırt ya da yan ağrısı
 • Kanama
 • Bulantı
 • Kusma
 • Yanma
 • Ekşime
 • Karın ağrısı
 • Hazımsızlık kabızlık
 • Halsizlik gibi durumlar gördüğünde doktoruna başvurması gerekmektedir.

Böbrek kistleri ağrı ve bası gibi semptomları yapmıyorsa cerrahi müdahale yapılmaz. Eğer kistler bası semptomları yaparsa cerrahi olarak kistin dekortikasyonu gerekir. Doğru tedavi yöntemi için mutlaka hekim kontrolü gerekmektedir.

Basit Kistlerin Tedavi Şekli ve Kullanılacak İlaçlar

Böbrek kisti tedavisi, böbrek kistlerinin basit ya da polikistik olup olmamasına göre değişir. Böbrekte kist oluşumu herhangi bir belirti göstermiyorsa ya da böbreğin fonksiyonunu etkilemiyorsa tedaviye ihtiyaç duyulmamaktadır. Tedavi yerine kistin taraması ve takibi yapılır.

Basit kistler ya da polikistikler belirti gösteriyorsa uygulanacak tedaviler:

 • Alkol ile yıkama

Böbrek kisti tedavisi için ilk olarak doktorlar ince bir iğne yardımı ile kisti delip küçültebilirler. Ardından kistteki sıvıyı boşaltarak yeniden kist oluşmaması için alkollü solüsyon ile kisti doldurabilirler.

 • Ameliyat

Küçük ya da büyük böbrek kistleri için cerrahi uygulamalar tercih edilebilir. Küçük bir kesi açılarak kist olan bölgeye ulaşılır. Kist içinde bulunan sıvı boşaltılır. Sonrasında kistin duvar kısımları kesilir ve kalan parçalar yakma işlemi ile ortadan kaldırılır.

 • İlaç

Böbrek kisti tedavisi için ilaç yöntemi de tercih edilebilir. Kistin küçülmesi için doktor tarafından önerilen ilaç kullanılır.

Böbrekte kist oluşumu için kullanılacak tedavi yöntemleri hastanın yaşına, kistin boyutuna, basit ya da polikistik olup olmamasına, hastanın genel sağlık durumuna göre değişecektir.

5 cm.’den küçük kistler takip edilmeli !

Böbrek kistleri genel olarak iyi huylu ve küçük olduğu için önemsizdir. Ancak yine de yılda 1 kez ultrason ile takip edilmesi gerekir. 10 cm’e ulaşan kistler böbreğe baskı yapacağı için genel sağlığı etkileyebilir. Bu nedenle kötü huylu olmasa da çıkarılması gerekir.

Böbrek kistleri genellikle iyi huyludur ve kanserle karıştırılmamaları gerekir. Yine de kistin kötü huylu olduğuna işaret eden bazı özellikler varsa, mutlaka tedavi edilmelidir. Tedavi yöntemi ve şekline doktorunuz karar verecektir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here