Böbrek Kanseri Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

0
641
böbrek kanseri tedavi yöntemleri

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri her hasta için farklı şekilde planlanmaktadır. Hastanın yaşı, tedavi geçmişi, mevcut sağlık durumu göz önüne alınır. Tedaviye başlamadan önce en önemli aşama evrelemedir. Kanserin ne kadar yayıldığı ve boyutunun ne olduğu belirlenerek uygun tedavi şekli için karar verilir.

Böbrek kanseri tedavisi öncesi evreler:

 • Evrede, böbrek kanserinde tümör 7 cm’den daha küçüktür ve sınırları da böbreğin içindedir.
 • Evrede, tümörün boyutları 7 cm’in üzerinde olmasına karşın böbrek dışındaki organlarda yayılım olmamıştır.
 • Evrede, kanser çevre dokuları ve lenf bezlerine yayılmıştır.
 • Evrede, kanser lenf bezleriyle birlikte, kemikler, akciğer ve karaciğer gibi uzak organlara yayılmıştır.

Yukarıdaki evrelere bakılarak belirlenen böbrek kanseri tedavisinde cerrahi uygulamalar esas tedaviyi oluşturmaktadır. En sık uygulanan cerrahi şekli radikal nefrektomidir. Bu ameliyatta böbrek ve çevresindeki tüm dokular çıkarılır. Ancak günümüzde gelişen teknolojiyle birlikte parsiyel nefrektomi adı verilen sadece tümörlü doku çıkarılması işlemi de yapılabilmektedir.

Böbrek kanseri tedavi edilirken hastalığın komşu ve uzak dokulara sıçrayıp sıçramaması da tedavinin seyrini belirleyici etmenlerdendir. Kemoterapi, Radyoterapi gibi tedavi seçenekleri de değerlendirilebilir.

Böbrek kanseri tedavi seçenekleri şunlardır:

 1. Aktif Sürveyans

Böbrek kanseri tedavisi için kullanılan aktif sürveyans, tümör henüz küçükken fark edildiğinde uygulanır. Yakından takip olarak adlandırabileceğimiz bu tedavi seçeneğinde hastalığın kötüye gittiğine dair kanıt beklenir.

 1. Embolizasyon

Embolizasyon lokal ilerlemiş böbrek kanseri için bir tedavi alternatifidir. Cerrahi tedavi için uygun olmayan hastalarda uygulanabilir. Bu tedavi esnasında kasık bölgesinden küçük bir kateter( damara girilen tüp), böbreğin etrafındaki damarlara ulaşmak için konur.

 1. Cerrahi

Böbrek kanseri ameliyatı; tümörün ve çevre dokuların çıkarılmasını içermektedir. Bu cerrahi yöntemler şunlardır:

 • Radikal Nefrektomi: Böbrek kanseri tedavisi için kullanılan radikal nefrektomi, tüm böbrek ve çevre dokuların kaldırılmasını içeren cerrahi uygulamadır. Yakındaki doku ve lenf düğümleri tümörden ekilenmişse, radikal nefrektomi ve lenf nodu diseksiyonu yapılır. Böbrek kanseri ameliyatı sırasında kanserden etkilenen lenf düğümleri çıkarılır. Radikal nefrektomi genellikle kalan küçük sağlıklı doku olduğunda tavsiye edilir.
 • Parsiyel Nefrektomi: Böbrek kanseri tedavi yöntemleri arasındaki parsiyel nefrektomi de böbrek fonksiyonlarını korumak için uygulanır. T1 tümörlerinde etkili olan bu cerrahi yöntemde sadece tümör çıkarılır.
 • Laparoskopik ve Robotik Cerrahi: Laparoskopik cerrahi uygulamasında, birkaç küçük keşiden girilerek böbrek tamamen alınır ya da kısmi şekilde bırakılır.

Hastanın sağlığına ve tümörün karakteristik durumuna göre ameliyat önerilmeyen zamanlarda iğne ya da kriyoterapi uygulanabilir. Bunlar:

 • Radyofrekans Ablasyon: Böbrek kanseri tedavi seçeneği olan radyofrekans ablasyonda tümörün içine elektrik akımı verilir. İğne ile lokal anestezi altında uygulanır.
 • Kriyoablasyon: Küçük bir kesiden yerleştirilen metal prob ile kanser hücrelerinin dondurulması prosedürüdür.
 1. İmmünoterapi

Böbrek kanseri tedavisi için kullanılan İmmünoterapi; biyoterapi olarak da adlandırılır ve kanserle savaşılırken vücudun doğal savunmasını arttırmak için kullanılır.

 1. Radyoterapi

Radyasyon tedavisi, kanser hücrelerini yok etmek için yüksek enerjili x-ışınlarının kullanılması yöntemidir. Böbrek kanseri tedavi seçenekleri arasındaki radyoterapi, öncelikli tedavi şekli olarak kullanılmamaktadır. Radyoterapi yalnızca ameliyat olması mümkün olmayan hastalarda kullanılır. Aynı zamanda kanserin yayılmasına bağlı olarak oluşan kemik ağrısı ve beyin şişliği gibi semptomları hafifletmek için de kullanılır.

 1. Kemoterapi

Böbrek kanseri tedavi yöntemleri arasındaki kemoterapi, genel olarak dirençle karşılaşsa da halen kullanılmaktadır. Ürotelyal karsinom ve Wilms tümörünün kemoterapi ile daha başarılı bir şekilde tedavi olması mümkündür. Böbrek kanserinin kemoterapiye karşı direncinin kırılması için yeni ilaçlar üzerinde çalışmalar devam etmektedir.

Böbrek kanseri tedavisi için Antianjiogenik terapi denilen tümörü küçülten ilaçlarla da tedavi yapılabilir. Ancak ilaç tedavilerinin yan etkileri yüksek olduğu için doktor önerisi haricinde kullanılmamasına dikkat edilmelidir.

İlerlemiş böbrek kanserinde cerrahi tedavi herkese uygulanır mı?

Böbrek kanseri tedavileri arasında en etkili olan ve ilk seçenek olarak doktorların kullandığı cerrahi yöntemler her hasta için elbette uygulama imkanı veremiyor. Yayılmış (Metastatik) Böbrek Tümör Cerrahisi oldukça riskli ve zor bir ameliyat olduğu için uzman doktor ve ekibi tarafından yapılmalıdır.

Modern cerrahi teknikler sayesinde ilerlemiş böbrek kanserinde olumlu sonuçlar alınsa da ameliyat öncesi taramaların dikkatli şekilde yapılması, beyin ve karaciğere yayılım olmaması önemlidir.

Hastanın genel vücut performansının ameliyatı kaldırabilir olmasına da dikkat edilmelidir. Önlemler alındığında ilerlemiş ve yayılmış böbrek kanseri için de başarılı tedavi sonuçları alınmaktadır.

Son olarak; böbrek kanseri tedavisi sonrası hastanın düzenli takip edilmesi gerekmektedir. Hastalığın gidişatı, hastanın psikolojisi, kanserin tekrarlama riski değerlendirilmelidir. Hastanın psikolojik destek alması sağlanmalıdır. Zorlu bir süreç olan kanser tedavisinden sonra doktorun her zaman hastasının yanında olması büyük önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here