Böbrek Kanseri Ölümcül Müdür?

0
2066
böbrek kanseri ölümcül müdür

Böbrek kanseri, kolay fark edilmeyen bir kanser türü olduğu için ölüm oranı yüksek bir hastalıktır. Ancak günümüzde gelişen böbrek kanseri cerrahisi sayesinde bu hastalığın seyri değişmekte ve ölüm oranları azalmaktadır.

Böbrek kanseri ölümcül müdür sorunuza bu nedenle, böbrek kanserindeki ölüm oranlarının düştüğüne dair bir cevap verebiliriz. Ancak son evresine ilerlemiş olan böbrek kanserlerinin ölüm riskinin diğer evrelerdeki riskten fazla olduğunu bilmenizde yarar var. Böbrek kanserinin ölümcül etkisinin kişinin genel sağlık durumuna, kanserin kaçıncı evrede olduğuna ve diğer etkenlere göre değişiklik gösterdiğini de göz önünde bulundurmak gerek.

Böbrek Kanserinden Ölüm Oranı Kaçtır?

Böbrek kanseri ölüm oranı son yıllarda azalsa da her yıl yaklaşık 200.000 hastaya böbrek kanseri teşhisi konulmaktadır. Aynı zamanda her yıl ortalama 100.000 kişi böbrek kanserinden yaşamını yitirmektedir.

1960 senelerde böbrek kanserine yakalanan kişilerin 5 senelik yaşama oranları % 34 civarında iken, geçen yüzyıl sonlarında bu iki katına çıkmıştır. Böbrek kanseri yaşam süresi günümüzde %74 oranına çıkmıştır. Bu da böbrek kanserine yakalanan 100 hastadan 74’ünün en az 5 yıl boyunca hayatta kalması demektir. Lenflere ve çevre dokulara yayılmaması da böbrek kanseri ölüm oranını düşürmektedir.

Böbrek Kanseri Yaşam Süresi Kaç Yıldır?

Böbrek kanseri ölüme yol açar mı endişenizi gidermek için teşhis koyulan her hastanın ölmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını belirtelim. Böbrek kanseri ölüm oranı gelişen teknoloji ve cerrahi yöntemler sayesinde her geçen gün düşmektedir. Dolayısıyla böbrek kanseri yaşam süresi 1. evre ve 2. evre düzeylerini aşmayanlar ile doğru tedavinin uygulandığı hastalar için daha uzundur.

Böbrek kanseri yaşam süresi istatistiklerinden bahsederken doktorlar 5 yıl hayatta kalma oranı ifadesini kullanırlar. Bu tabir, hastaya teşhis konulan zamandan itibaren en az 5 yıl hayatta kalıp kalmadığını belirten bir istatistiktir. Birçok kişi ilk 5 yılı atlattıktan sonra uzun seneler yaşarken, bazı kanser hastaları ise başka sebeplerden yaşamlarını yitirebilirler. Ancak her böbrek kanseri hastası bireyin ölüm riskini tahmin etmek mümkün değildir. Tümörün bulunduğu yer, görülen tedavi biçimi, vücudun tedaviye verdiği cevap ve hastanın yaşı yaşam süresi üzerinde etkilidir.

Böbrek Kanseri Evrelerine Göre Hayatta Kalma Oranı

Böbrek kanseri yaşam süresi ve kurtulma şansı kanserin evresine göre değişmektedir. Böbrek kanseri ölüm oranlarını da etkileyen evreler teşhis zamanına göre 4’e ayrılmaktadır:

  1. Evre 1

Böbrek kanseri 1.evresinde tümör böbreklerin birinde büyümeye başlamış ancak henüz boyutu küçük durumdadır, diğer doku ve lenf bezlerine sıçramamıştır. Ölüm riskinin en düşük olduğu evredir. Birinci evrede teşhis edilen böbrek kanseri hayatta kalma oranı 5 yıl için %81’dir.

  1. Evre 2

Böbrek kanseri 2.evresinde tümör hala tek böbrekte görülüp boyu 7 santimetreden fazla olacak şekilde büyümüştür. Henüz çevresindeki lenf bezleri ve dokulara sıçramamış olan tümör ameliyat ile alınabilmektedir. İkinci evrede teşhis edilen böbrek kanseri hayatta kalma oranı 5 yıl için %74’tür.

  1. Evre 3

Böbrek kanseri 3.evresinde tümör yakındaki ana damarlardan birine ve dokulara yayılmış, yahut lenf bezlerine sıçramış ama daha ileri gitmemiştir. Daha ciddi bir tedavi süreci gerektirmektedir. Üçüncü evrede teşhis edilen böbrek kanseri hayatta kalma oranı 5yıl için %53’tür.

  1. Evre 4

Böbrek kanseri 4.evresinde tümör böbrekten iyice yayılıp diğer dokulara, lenf bezlerine ya da organlara sıçramıştır. Böbrek kanserinin en ölümcül evresidir. Dördüncü evrede teşhis edilen böbrek kanseri hayatta kalma oranı 5 yıl için %8’dir.

“Böbrek kanseri ölümcül müdür?” endişenizi aşmanızı sağlayacak tek yol erken teşhistir. Erken tanı konulduğunda böbrek kanseri cerrahi yollarla tedavi edilebilmektedir. Fark edildiği halde ihmal edilen ve son evreye ilerleyen böbrek kanseri ölüm oranı ciddi boyutlarda artmaktadır. Bu nedenle sağlığınız her zaman önceliğiniz olmalıdır. Böbrek kanseri belirtilerini ilk gördüğünüz anda doktorunuza başvurmanız hayati önem taşımaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here