Böbrek Kanseri Belirtileri Nelerdir?

0
515
böbrek kanseri belirtileri

Böbrek kanseri, böbrek hücrelerinin kötü huylu tümör üretmeye başladığı bir hastalıktır. Türkiye’de yaklaşık her yıl 10 bin kişi böbrek kanserine yakalanmaktadır. Genel olarak 55 yaş üstü bireylerde görülen böbrek kanseri, erkeklerde kadınlara oranla 3-4 kat fazla görülmektedir. İlk olarak böbrek üstündeki küçük idrar kanalcıklarında oluşmaya başlayan böbrek kanseri sinsi bir hastalık olduğu için erken dönemde dikkat çekecek şikayetlere neden olmayabilir ya da belirtileri fark edilmeyebilir. Böbrek kanseri belirtileri, tümörler büyüdükçe kendini göstermeye başladığı için potansiyel hastaların sık sık kontrol altında tutulması gerekebilir.

Böbrek kanseri belirtileri nelerdir diye düşünenler için iyi huylu ve kötü huylu tümörlerin farklı şekillerde belirti gösterdiğini söyleyebiliriz. İyi huylu tümörler bulunduğu bölgede büyüyerek böbrek dokusuna zarar verir fakat başka bölgelere yayılmazlar. Elle hissedilebilen iyi huylu tümörler ağrı yaparak böbrek faaliyetlerini bozabilirler. İdrara sık çıkma ya da çıkamama en sık görülen belirtilerden olabilir.

Kötü huylu tümörler ise genel olarak doku ve organlara sıçradığı için daha ağır belirtiler gösterebilirler. Ancak bu böbrek kanseri belirtileri ileri safhada görüldüğü için cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulması yüksek ihtimaldir.

Böbrek Kanseri Nasıl Anlaşılır?

Böbrek kanseri belirtisi, çoğu zaman fark edilmediği için kişinin başka sağlık sorunları nedeniyle röntgen veya ultrasona girdiğinde bulunur. Tümör büyüdüğünde ve yakındaki organları etkilemeye başladığında fark edilen böbrek kanseri, her hastada farklı belirtilerle kendini gösterebilir.

Böbrekte kitle belirtileri, tümör küçükken yani erken dönemde çok fazla şikayetle kendini göstermez. Teşhis edilebilirse hastalık bu dönemde genellikle tedavi edilebilir. Erken tanı kanserden tamamen kurtulma şansını arttırır. Tümör büyüdükçe ve yayıldıkça tedavi olasılıkları azalmaktadır.

Böbrek bölgesinde kitle ve ağrı, kanlı idrar gibi böbrek kanseriyle ilişkili olabilecek şikayetler arasında yer almaktadır. İştahsızlık, halsizlik, kilo kaybı, tekrarlayan ateş gibi belirtiler de olabilir.

Böbrek kanseri belirtileri arasında en sık görülenler:

  • İdrarda kan görülmesi (idrar çay rengi, pas renkte ya da koyu kırmızı olabilir)

Böbrek kanseri belirtileri arasında en sık karşımıza çıkan durum idrarda kan görülmesidir. Hemen hemen tüm böbrek kanserlerinde görülür. Ağrısız ya da ağrılı kanama şeklinde kendini gösteren bu belirti; idrarın koyu renkte ya da tamamen kırmızı renkte olmasıdır.

İdrarda kan görülmesi gözle görülebildiği gibi idrar tahlillerinde de ortaya çıkmaktadır. Böbrek kanseri belirtisi olarak idrarda kan görülmesi her zaman kanser anlamına gelmese de dikkatli araştırılması gereken bir konudur. İdrarda kan, ağrı ve ele gelen kitle böbrek kanserinin klasik üçlemesi olarak adlandırılır. Ancak bu üçleme hastaların % 10’undan daha az bir bölümünde bir arada görülür ve genellikle ilerlemiş böbrek kanserinin göstergesidir.

  • Sırt bölgesi sağ ya da sol tarafta geçmeyen ağrı olması

Böbrek kanserinin belirtileri olarak bel ve sırt ağrılarından da bahsedilebilir. Tek başına kanserin göstergesi olmasa da diğer unsurlarla birleştiğinde kişide kanser ihtimalinin yüksek olduğundan bahsedilebilir.

  • Kitle belirginleşmesi

Böbrekte kitle belirtileri yan taraflarda ya da kişinin karnında görülür. Hastanın elle yaptığı kontrollerde eline kitle gelmesi böbrek kanseri riski taşıdığını gösterir.

  • Aşırı kilo kaybı

Böbrek tümörü belirtileri olarak sebebi olmayan bir şekilde normalden fazla kilo kaybı olması gösterilebilir. Böbrek kanserleri yayıldığında ortaya çıkabilecek diyet ya da aktivite ile açıklanması mümkün olmayan kilo kaybı, ateş, kansızlık, yüksek tansiyon ve kanda artan kalsiyum düzeyleridir. Hastanın nedensiz kilo kaybetmesi diğer belirtilerle birlikte böbrek kanserinin habercisi olabilir.

  • Yüksek ateş

Yüksek ateş tek başına böbrek kanseri belirtisi olmasa da diğer belirtilerle birlikte kanserin göstergesi olabilir.

  • Aşırı yorgunluk hissi

Sürekli devam eden aşırı yorgunluk hissi böbrek kanseri belirtileri nelerdir sorunuza yanıt olabilir.

  • Ayak bilekleri ve bacaklarda şişme

Ayak bilekleri ve bacaklarda şişme başka hastalıkların da göstergesi olabileceği gibi böbrek kanseri belirtileri arasında da yer almaktadır. Devam eden şişkinlik durumunda mutlaka doktora gidilmesi gerekmektedir.

  • Yüksek tansiyon

Yüksek tansiyon, şeker hastalığından kalbe kadar farklı hastalıkların habercisi olabileceği gibi böbrek kanseri belirtisi de olmaktadır. Bu durumun gözlenmesi gerekmektedir.

  • Tekrarlayan ateş

Soğuk algınlığı, grip gibi diğer enfeksiyonlardan kaynaklanmayan ve tekrarlayan ateş de böbrek kanseri belirtileri arasında yer almaktadır. Doktor muayenesi sonucu sebebi anlaşılacaktır.

Anemi, erkeklerde testislerin etrafında varikosel gelişmesi, akciğerlere yayıldıysa öksürük, nefes darlığı hatta felç durumları da böbrek tümörü belirtileri olarak görülmektedir. İleri aşamada böbrek kanseri, vücuttaki bazı maddeleri kontrolsüz şekilde üreterek dikkat çekici belirtiler oluşturabilir. Genellikle hormon yapısındaki bu maddeler bazen böbrek kanserli hastalarda kanda aşırı kalsiyum saptanması, kansızlık veya kan hücrelerinde sayıca artış, metastaz olmadan karaciğerin işlev bozukluğu gibi belirtilere neden olabilir.

Bahsettiğimiz belirtiler, böbrek kanseri ya da başka bir hastalığın habercisi olabilir. Bu nedenle hastaların doktora başvurması varsa böbrek kanserinin ya da diğer hastalıkların tanı ve tedavisini kolaylaştıracaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here