Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası Hangi Sorunlarla Karşılaşılır?

0
757
böbrek kanseri ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlar

Böbrek kanseri ameliyatı, böbrekte ve çevre doku-organlarda meydana gelen tümörün cerrahi yöntemlerle iyileştirilmesi için yapılan uygulamalardır. Kanserin evresinin belirlenmesinden sonra tedavi için farklı yöntemler uygulanabilir. Kanserli hücrelerin veya tümörün yoğunluğuna ve tipine göre böbrek kanseri ameliyatı ya da diğer uygulamalar için karar verilir.

Böbrek kanseri ameliyatı sonrası, her ameliyatta olduğu gibi çeşitli semptomlar görülebilir. Böbrek kanseri ameliyatı sonrası karşılaşılan sorunlar, her kişide farklı gözlemlense de genel olarak benzerdir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası Problemler

Böbrek kanseri ameliyatı sonrası iyileşme süreci tamamlanana kadar bazı komplikasyonlar görülmeye devam edebilir. Genel olarak ağrı, hafif kanamalar görülebilir. Uzun süren ve rahatsız edici boyutlardaki problemlerde kişinin doktoruna başvurması gerekmektedir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası Ağrı

Böbrek ameliyatı sonrası ağrı genel olarak görülen problemdir. Aşırı ve sürekli ağrılarda doktor tarafından hastaya ağrı kesici verilebilir. Doktor tavsiyesi dışında hastanın kendi kararıyla ağrı kesici almaması gerekir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası Kanama

Böbrek kanseri ameliyatı sonrasında karşılaşılan sorunlar arasında kanama da yer alır. Ancak sürekli bir kanama değil, açık ameliyatlardan sonra dikiş yerinde meydana gelen kanamalar normaldir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası Gaz

Böbrek ameliyatı sonrası bağırsak hareketleri birkaç gün ağır olacağı için gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmadığında hastayı rahatsız edici boyutlarda gaz sancılarıyla karşılaşılabilir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası Enfeksiyon Riski

Böbrek ameliyatı sonrası enfeksiyon hastanın bakımına bağlı olarak ortaya çıkabilir. Enfeksiyonun tespit edilmesi durumunda uygun tedavi uygulanır.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası Cinsel Yaşam

Böbrek ameliyatı sonrası cinsel yaşam en çok merak edilen konulardan biridir. Böbrek ameliyatı sonrasında bir süre cinsel yaşam sekteye uğrayacağı için çiftler arasında bu durumun sorun yaratmaması için doktorun bilgilendirme yapması gerekmektedir.

Böbrek Kanseri Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilecekler ve Öneriler

Böbrek ameliyatı sonrası ek bir tedaviye ihtiyaç duyulmaması hem hastanın ameliyat için cesaretli olmasını hem de ameliyat sonrası sürecin hızlı şekilde atlatılmasını sağlamaktadır. Böbrek ameliyatı sonrası problemler de doktorun tavsiyesiyle kolayca aşılabilir cinsten olmaktadır. Bu nedenle ameliyat sonrası takip yapılması gerekecektir. Takip sırasında düzenli kontrollere ek olarak hastada kanserin tekrar etmesini önlemek için yaşam ve beslenme önerileri vermek önemli olacaktır.

Bu önerilerden bazıları şunlardır:

  • Hasta bol sebze, meyve tüketmelidir.
  • Süt, et, balık, yumurta gibi hayvansal protein içeren veya baklagiller ile dengeli bir diyetle beslenmeye çalışmalıdır.
  • Böbrek ameliyatı sonrası nişasta içeren ekmek, patates, pirinç veya makarna tüketilmelidir.
  • Şeker, tuz ve yağlı gıdalardan uzak durulmalıdır.
  • Sigaradan uzak durulmalıdır.
  • Beslenmesini planlayamayanlar, iştah kaybı hissedenler, bulantı, kusma, ağız yarası gibi şikayeti olanlar mutlaka doktorlarına başvurmalıdır.
  • Enfeksiyonlardan korunmak için ağız ve dişler daima temiz tutulmalıdır.
  • Düzenli egzersiz yapmak ve aktif bir hayat sürmek gereklidir.
  • Böbrek ameliyatının cinsel hayat üzerindeki olumsuz etkilerinden kurtulmak için her türlü sorunun mutlaka doktorla paylaşılması gerekmektedir.

Böbrek kanseri ameliyatı sonrasında sosyal aktiviteler hastanın kendisini daha iyi hissetmesini ve hızla iyileşmesini sağlayacaktır. Normal yaşantısına geri dönmekte zorlananların doktorlarından destek almaları çok önemlidir. İhtiyaç duyulan destek ve tedaviyi bulmada uzman doktorlar en doğru adres olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here