Aşırı Aktif Mesane Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
878
aşırı aktif mesane nedir

AAM; Uluslararası Kontinans Birliği(ICS)’nin tarif ettiği üzere bazen artmış gece veya gündüz işeme sıklığı ya da sıkışma tipi idrar kaçırma ile seyreden ani sıkışma hissidir. Genellikle 40 yaş sonrası ortaya çıkan aşırı aktif mesane sendromu, ani sıkışma hissi, sık idrara çıkma, tuvalete yetişememe ya da idrar kaçırma korkuları ile kendini göstermektedir.

Çoğunlukla kadınlarda görülen aşırı aktif mesane sendromu, fiziksel, psikolojik, sosyal, mesleki açıdan yaşam kalitesini düşüren önemli bir hastalıktır. Türkiye’de her 5 kadından ve her 7 erkekten birinde görülen AAMS, sosyal hayatı ciddi derecede etkilerken psikolojik problemlere de neden olmaktadır.

Hastanın yakınlarını dahi etkileyen aşırı aktif mesane sendromu, ABD ve Avrupa’da 20.000’e yakın kişide görülürken Türkiye’de ilde 7800 kadın üzerinde yapılan çalışmada ise %28 oranında tespit edilmiştir.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Aşırı aktif mesane problemi yaş ile doğru orantılı olmakla birlikte hemen her yaşta görülebilir. Hastalık mesanenin dolumu sırasında ortaya çıkan istemsiz kas kasılmalarından kaynaklandığı için beyin ve idrar torbası arasındaki koordinasyon bozularak idrar sıkıntıları yaşanmaya başlayabilir. Bu durum da kişinin hayatını büyük ölçüde etkilemektedir.

Aşırı aktif mesane nedenleri şunlardır:

 • 60 yaş üzerinde olmak
 • Obezite
 • Sigara tüketimi
 • Hipertansiyon
 • Kalp hastalıkları
 • Rahim ve mesane sarkması
 • Rahim ameliyatı
 • Vajinal doğum yapmak

Aşırı aktif mesane sendromu nedenleri kişiye göre değişeceği için mutlaka belirtilerle birlikte takip edilmesi ve doktora danışılmasını gerektirir.

Aşırı Aktif Mesane Belirtileri

Aşırı aktif mesane belirtileri her hastada farklı şekilde gözlemlenmektedir. Başka hastalıkların da belirtisi olabilecek bu bulgular genel olarak şunlardır:

 • Ani idrar yapma ihtiyacı ve bunun erteleyememe sıkıntısı
 • İstemsiz idrar kaçırma
 • Normalden daha sık idrar yapma ihtiyacı
 • Gece idrar yapma ihtiyacı ile uyanma

Aşırı aktif mesane belirtileri görüldüğünde tanı konması için mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir. Ertelenen ya da görmezden gelinen bulgular, daha ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Aşırı Aktif Mesane Sendromu Tanısı Nasıl Koyulur?

Aşırı aktif mesane belirtileri ile karşılaşıldığında mutlaka tanı koyulması gerekir. Doktorlar tedaviye başlamadan önce:

 • Hastanın şikayetlerinin iyi değerlendirilmesi
 • Fizik muayene
 • İdrar tahlili
 • Mesane böbrek ultrasonu
 • Endoskopi
 • Ürodinami gibi yöntemlerle hastalığın kesin teşhisini yapmalıdır. Teşhisten sonra kişiye özel tedavi yöntemleri üzerinde durulabilir.

Aşırı Aktif Mesane Tedavisi

AAM’ye neden olan etkenler belirlendikten sonra hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanır. Aşırı aktif mesane durumuna mesane taşı, mesane tümörü, pelvik organ sarkması ya da prostata bağlı idrar yolu tıkanıklığı neden oluyorsa cerrahi yöntemlerin uygulanması gerekecektir.

Şeker hastalığı ya da idrar yolu iltihabı kaynaklı aşırı aktif mesane sendromunda ise bu hastalıkların kontrol altına alınması aşırı aktif mesane problemini ortadan kaldıracaktır. Bu sebepler dışında oluşan aşırı aktif mesane sıkıntısına karşı uygulanacak tedaviler:

 • Davranışsal Tedavi

Aşırı aktif mesane tedavisi olarak uygulanan davranışsal tedavide kafeinli, asitli ve baharatlı ve alkollü içeceklerin kısıtlanması, aşırı sıvı alımının azaltılması hedeflenir. Ayrıca işemeyi belli saatlerde yapma ve pelvis taban egzersizleri uygulanır. Pelvis taban egzersizlerinin hastaya öğretilmesi kontrolsüz kasılmaların ortadan kaldırılmasını sağlar. Stres tipi idrar kaçırma durumlarında bu egzersizler oldukça etkilidir. Zamanlı işemede ise hastaya saatte bir idrar yapması önerilir.

 • İlaç Tedavisi

Aşırı aktif mesane tedavisi için içeriğinde oksibutinin, tolterodin, fesoterodin, trospiyum, darifenasin, solifenasin ve propiverin olan ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar da kontrolsüz kasılmaları ortadan kaldırmaktadır. Ancak yan etkileri rahatsız edici düzeyde olduğu için ilaç seçimini bu konuda uzmanlaşmış bir hekim yapmalıdır.

 • Tibial Sinir Uyarı Tedavisi

Devamlı ilaç kullanmak istemeyen hastalara önerilen aşırı aktif mesane tedavisidir. Ayak bileği iç yüzdeki kemik çıkıntısının hemen arkasından geçen tibial sinirin ince bir iğne ile tespit edilerek haftada yarım saat süreyle elektriksel uyarı verilmesi şeklinde uygulanır. Ağrı ya da acı gibi olumsuz etkileri olmadığı için tercih edilir.

 • Mesaneye Botoks Uygulanması

Son yıllarda tercih edilen yöntemlerden biri olan botoks ile aşırı aktif mesane sendromu tedavi edilebilir. İlaçlarla ve tibial sinir uyarı tedavisiyle kontrol altına alınamayan hastalarda mesane içine Botoks uygulaması uygulanabilir. Ancak hastaların %20’sinde şiddetli idrar tutukluğu ortaya çıkabileceği göz önüne alınarak bu tedavinin uygulanması gerekir.

 • Cerrahi Tedavi

Aşırı aktif mesane tedavisi olarak cerrahi yöntem özellikle nörolojik hastalara uygulanmaktadır. Diğer tedavi seçeneklerinden yanıt alamayan hastalara da hastanın kendi bağırsaklarından bir parça kullanılarak mesanenin genişletilmesi ameliyatı olan mesane ogmentasyonu yapılmaktadır.

Aşırı aktif mesane kesin çözüm istendiği durumlarda mutlaka doktorun hasta için en uygun tedaviyi belirlemesi gerekir. Kişinin yaşam kalitesini düşüren AAMS, öngörülemediği için hastanın psikolojisini daha çok etkilemektedir. Depresyon ve cinsel problemler de aşırı aktif mesane sendromu ile birlikte hastanın hayatına girmektedir. Bu nedenle aşırı aktif mesane sendromunun teşhisi ve tedavisi çok önemlidir. Hastanın vakit kaybetmeden doktora başvurması ve tedaviye alınması hem fiziksel hem de psikolojik sağlığını kazanmasını sağlayacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here