AIDS Nedir? Nasıl Bulaşır? Tedavi Edilmezse Ne Olur?

0
941
aids nedir

Son yıllarda en dikkat çekici hastalıklardan olan AIDS nedir? Nasıl bulaşır? AIDS hastalığı tedavi edilmezse ne olur? Birlikte inceleyelim…

Türkçesi edinsel bağışıklık yetmezliği sendromu olan AIDS, HIV virüsünün neden olduğu, kan yoluyla ya da cinsel ilişki sırasında bulaşan bir hastalıktır. HIV virüsü vücuda girdiğinde hastalığa karşı direnç gösteren bağışıklık sistemimizin çökmesine neden olmaktadır. Bu durum da diğer hastalıklara yakalanmamızı kolaylaştırmaktadır.

Her yaşta görülebilen AIDS, ilk olarak ABD’de ortaya çıkmış ve ülkemizde de 1985 yılından sonra görülmeye başlanmıştır. Ülkemizde, Sağlık Bakanlığının verilerine göre, 1300’e yakın hastanın AIDS’e yakalandığı belirlenmiştir. AIDS en çok İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa’da görülmektedir. Hastalığa yakalananların yaklaşık üçte biri kadındır.

Ancak vücutta HIV virüsünün olması AIDS olduğunuz anlamına gelmemektedir. AIDS bulaşıp bulaşmadığı sadece yapılan kan testi ile anlaşılmaktadır. HIV virüsü, vücuda girdikten hemen sonra AIDS’e neden olmamaktadır. Herhangi bir şikayet ya da bulgu göstermeden yıllarca vücutta yaşamaktadır. AIDS belirtileri yaklaşık 10-12 yıl sonra kendini göstermektedir.

AIDS için kesin bir tedavi yöntemi hala bulunmamaktadır. Ancak son yıllarda bu konuda büyük gelişme kaydedilmiştir. AIDS’e karşı korunmak için aşıların testleri yapılmaktadır ve 2010 yılından itibaren başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ancak yine de AIDS’ten korunmak, hastalığın yayılmasını önlemek için tek yoldur. Çünkü HIV virüsü vücuda girdiğinde basit bir enfeksiyonun bile ölümcül hale gelmesine sebep olabilir.

AIDS hastalığı, tedavi edilmesi mümkün olmasa da ilaçlarla hastanın yaşamının belli bir süre uzaması sağlanmaktadır. Hastalık riski taşıyanların mutlaka tarama testleri yaptırarak HIV virüsü taşıyıp taşımadığı tespit edilmelidir.

AIDS Nasıl Bulaşır?

AIDS hastalığı nedir sorunuza yanıt verdikten sonra aklınızdaki bir diğer soruya da cevap verelim: AIDS nasıl bulaşır? AIDS bulaşma yolları arasında en çok görülen cinsel ilişki şeklinde bulaşmadır. Ancak farklı yollarla da bulaşması söz konusudur.

AIDS neden olur sorunuza yanıt olacak HIV virüsünün 2 tipi bulunmaktadır:

 • HIV-1 dünyada en yaygın olan,
 • HIV-2 ise nadir görülen AIDS hastalığına yol açan virüsüdür.

HIV virüsü kaynaklı olan AIDS insana temel olarak 3 yollar bulaşabilir:

 • Kanında HIV virüsü taşıyanların normal, anal ya da oral yolla ilişkiye girmesi sonucunda korunmasız bir cinsel ilişkinin olması
 • Hamile ve HIV virüsünü taşıyan anneden bebeğe, gebelikte veya doğum sırasında bulaşması
 • AIDS olan ya da HIV virüsü taşıyan kişilerin kanlarına temas sonucu

Genel olarak AIDS; cinsel ilişki yoluyla, kan yoluyla, kan nakliyle, açık yaradan HIV ile temasla, damar içi ilaç kullanmayla, anneden bebeğine taşınmasıyla, emzirmeyle bulaşmaktadır.

Ayrıca HIV virüsü taşıyan partnerde başka cinsel yolla bulaşan hastalıklar varsa, doku hasarı nedeniyle bulaşma riski daha fazla olmaktadır. Kişi ne kadar farklı kişiyle cinsel ilişki kuruyorsa AIDS’e yakalanma olasılığı da o kadar artar. Partnerin yaşı, hastalığın evresi, ilişkinin şekli ile risk de değişmektedir.

AIDS Cinsel Yolla Nasıl Bulaşır?

AIDS nedenleri genel olarak cinsel yolla, kan yoluyla, doğum kaynaklı olarak kişiye geçerken AIDS bulaşma riski kişinin yaşam koşullarından oldukça fazla etkilenmektedir. “AIDS nasıl ortaya çıkar?” sorusuna tam olarak yanıt verilemese de korunmasız yapılan cinsel ilişkide HIV virüsünün erkekten kadına ve kadından erkeğe geçtiği kesin olarak bilinmektedir.

AIDS bulaşma yolları erkekten kadına geçerken daha nettir. İnfekte erkeğin menisinin HIV içerdiği, bunun da büyük olasılıkla meninin içinde bulunan lenfositlerin infekte hale gelmesi şeklinde olduğu bilinmektedir. AIDS bulaşma sırasında vajenin içine giren HIV virüsünün viral çoğalmayı başlatabilmesi için kan dolaşımına girmesi gerekmektedir.

Kadınlarda AIDS hastalığı, tek bir cinsel temas sonrası erkeklere göre daha hızlı bulaşmaktadır. Afrika’da yapılan bazı çalışmalar, erkeklerde HIV virüsü ile genital ülser varlığı arasındaki bağlantıyı da göstermektedir. Ancak HIV bulaşması için mutlaka genital ülser bulunması gerekmemektedir.

AIDS nasıl bulaşır sorusuna elbette farklı faktörlerle de cevap verilebilir. Örneğin; heteroseksüel temas yolu da virüsün bulaşmasında rol oynamaktadır. Menstrüasyonun olması, aynı zamanda başka mikroorganizmaların varlığı, derinin durumu, cinsel temas öncesi deri bütünlüğünü bozan kimyasallara maruz kalma gibi faktörler HIV geçişi ya da AIDS bulaşma durumlarına neden olmaktadır.

AIDS Nasıl Bulaşmaz?

AIDS hastalığının bulaşma nedenleri arasında yanlış bilinen pek çok durum vardır. Halk arasında kulaktan kulağa yayılan AIDS bulaşma yolları hakkında doğru bilgi mutlaka konu hakkında uzman doktorlardan alınmalıdır.

AIDS bulaşma yolları arasında; aynı tabaktan yemek yeme, aynı çatal bıçağı kullanma, yanaktan öpüşme, öksürük, ter, sarılma yer almamaktadır. Yine toplumun bir arada olduğu, kalabalık yerlerde bulunmakla da HIV virüsü bulaşmamaktadır.

HIV virüsü ve AIDS bulaşma yolları arasında yer almayan durumlar:

 • Tükürük
 • Terleme
 • Deriye dokunma
 • Başkasının havlusu
 • El sıkışma
 • Kucaklama
 • Yanaktan öpüşme
 • Yiyecek içecek
 • Ortak tabak çanak kullanımı
 • Havuz ve tuvalet kullanımı
 • Aynı evi paylaşma
 • Başkasının giysisini giyme

AIDS tedavi edilmezse kişinin yaşam süresi daha kısa olacaktır. Toplumun AIDS nedir, nasıl bulaşır, AIDS nasıl ortaya çıkar ve nasıl tedavi edilir konuları hakkında bilinçlendirilmesi gerekmektedir.

AIDS ya da HIV virüsü hakkında uzman doktorlar aracılığıyla hastalık hakkında yanlış bilgilerin önlenmesi ve topluma bu virüsün yayılmasının engellenmesi söz konusudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here